Hava Durumu Zaman Makinesi

climateMachine

climateMachine

Hakkında: Dünyanın küresel iklimi ısınıyor. Hava ve okyanusun ortalama sıcaklığı artmakta,  dünyadaki kar ve buz kütleleri erimektedir. Bundan dolayı deniz seviyesinde de yükselme yaşanmaktadır. Bu uygulama sayesinde doğada yaşanan bu değişimleri rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Kullanım: Uygulamanın alt kısmında bulunan 4 farklı başlıktan birini seçerek şimdiye kadar var olmuş ya da olması beklenen önemli hava değişimlerini inceleyebilirsiniz. Ekranın alt kısmında resimlerle ifade edilmiş olan 4 başlık şunlardır:

  1. Sea Ice = Denizdeki Buz
  2. Sea Level = Deniz Seviyesi
  3. Carbon Emissions = Karbon Emilimi
  4. Average Global Temperature = Ortalama Küresel Isınma

Bu başlıklardan birini seçtikten sonra açılan haritanın altında bulunan çubuktaki dikdörtgeni saga sola hareket ettirerek harita üzerinde zamanla değişimi inceleyebiliriz.

Deniz buzunu seçtiğimizde 1979 ile 2010 yılları arasındaki denizde bulunan buz kütlerinin değişimini inceleyebiliriz.

Deniz seviyesini seçtiğimizde açılan harita üzerinde 4 faklı bölge bulunmaktadır. Bunlar Güneydoğu Birleşik Devletleri, Amazon Delta, Kuzey Avrupa ve Güneydoğu Asya bölgesidir. Bu bölgelerden birini seçerek foot ölçüsü cinsinden denizde yaşanan yükselmelerin kara parçalarının kıyılarını nasıl etkileyeceğini inceleyebiliriz.

Karbon emilimini seçtiğimizde 2002 ile 2009 yılları arasında havada bulunan karbon dioksitin nasıl arttığını inceleyebiliriz.

Ortalama küresel ısınmayı seçtiğimizde dünya haritasının renkli görüntüsü üzerinde 1885 ile 2007 yılları arasında küresel ısınmaya ait değişiklikleri inceleyebiliriz.

Link: http://climatekids.nasa.gov/time-machine/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation